Uroczystość poświęcenia kościoła – 8 września 2013

Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik przybył do naszej wspólnoty parafialnej 8 września 2013 roku, aby dokonać poświęcenia nowego kościoła. Przez obrzęd poświęcenia nasza świątynia została przekazana na własność Bogu i przeznaczona na wyłączny użytek oddawania Mu chwały przez Jego lud wybrany.

Na początku uroczystości prosiliśmy Księdza Arcybiskupa o modlitwę w intencji naszej wspólnoty parafialnej, a przede wszystkim o umocnienie naszej wiary, nadziei i miłości chrześcijańskiej oraz siłę do realizacji kolejnych, czekających nas jeszcze zadań związanych z pracami wykończeniowymi naszej nowej świątyni.

Jako ze dotychczasowy kościół był zbyt mały w stosunku do potrzeb parafii, inicjatywa proboszcza ks. Stanisława Kowala, spotkała się z pełnym poparciem wiernych i przed pięciu laty, końcem września 2008 roku, wspólnota parafialna rozpoczęła działania zmierzające do budowy nowej świątyni.

Nie traciliśmy czasu i już pod koniec października 2010 roku, nasz Rodak
J. E. Mateusz Ustrzycki, emerytowany biskup pomocniczy Diecezji Hamilton w Kanadzie poświęcił plac pod budowę świątyni. W marcu 2011 roku parafia otrzymała formalne pozwolenie na budowę. Pierwsze prace rozpoczęły się niezwłocznie, bo już w maju 2011 roku. Dokładnie po dwóch latach, 18 – go maja 2013 roku, po raz pierwszy odprawiona została msza święta, zaś 6 czerwca wprowadzono do kosciola relikwie bł. ks. Bronisława Markiewicza. W chwili obecnej podejmowane są decyzje w sprawie wystroju wnętrza kościoła.

Opieka Najświętszego Serca Pana Jezusa nieustannie nam towarzyszyła w dziele budowy nowej świątyni. Nie brakowało nam modlitwy parafian, naszych Rodaków, którzy mieszkają dzisiaj poza Lecką i wielu, wielu innych osób. Nasza wspólnota zaciągnęła wobec nich wielki dług wdzięczności i spłacać go będziemy gorącą modlitwą. Była także ofiara i praca nas samych – mieszkańców parafii. Jak wiele jej było, sami dobrze wiemy. Wszystkie bowiem prace budowlane wykonywali nasi parafianie, korzystając z pomocy z okolicznych firm. Praca była organizowana przez rejonowych oraz przez naszego parafianina pana Andrzeja Cygana.

Wdzięczność Bogu i ludziom możemy najpełniej okazać poprzez gorliwe uczęszczanie do nowego kościoła! Wypełniona wiernymi świątynia – nie tylko od wielkiego święta, ale na co dzień – niech będzie tego świadectwem. Jeśli bowiem mamy nowy kościół, to po to, aby z niego korzystać!

Ta historyczna chwila poswiecenia kościoła pozostanie na zawsze w naszej pamięci i wzywać nas będzie stale do dziękczynienia Bogu i ludziom.

Dziękuję księdzu Arcybiskupowi za poświęcenie nowej świątyni, za Słowo Pasterskie do nas skierowane, które ma być drogowskazem dla naszego życia, za Eucharystię sprawowaną w intencji naszej wspólnoty parafialnej. Dziękuję kapłanom i zaproszonym gościom za modlitwę w naszej intencji. Dziękuję moim parafianom za ich wielki trud budowy świątyni, a także za przygotowanie uroczystości poświęcenia.

« 1 z 20 »

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.