Odpust parafialny 2015

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 12 czerwca 2015 roku, przeżywaliśmy odpust parafialny. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Jan Miazga, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Przeworsku. W ostatnich latach, podobnie jak w Lecce, także przeworscy parafianie budowali swój kościół i plebanię dla swoich duszpasterzy.

Uroczystość odpustowa jest każdorazowo okazją do dziękczynienia za dar nowego kościoła. Po raz trzeci odprawialiśmy ją w nowej świątyni. Po wielu latach zostało zrealizowane marzenie o budynku kościelnym odpowiednim dla naszej wspólnoty.

Przez prawie rok trwały przygotowania do ułożenia posadzki. Granitowa posadzka została ułożona pod koniec października 2014 roku.

Na początku tego roku złożony został wniosek o dofinansowanie przez instytucje Unii Europejskiej ułożenia kostki brukowej wokół kościoła. Po wielu miesiącach starań, inwestycja to została zrealizowana tuż przed Uroczystością Bożego Ciała.

Kolejne plany dotyczą wykonania ławek oraz wewnętrznej (wahadłowej) części drzwi wejściowych. Brakuje nam jeszcze nowego ołtarza i ambony oraz projektów wystroju malarskiego wnętrza kościoła i oświetlenia. Przyjmując zasadę, że w projektowaniu wnętrza świątyni, miejsca modlitwy, chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków sprzyjających spotkaniu z Bogiem, nie chcemy podejmować pochopnych decyzji – średniowieczne katedry powstawały przecież przez pokolenia, a dziś stanowią niedościgle przykłady kunsztu budownictwa sakralnego! Spotykamy wciąż ludzi, którzy nam pomagają, doradzają i składają ofiary. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za tę pomoc. Nasza wspólnota zaciągnęła wobec nich wielki dług wdzięczności i spłacać go będziemy gorącą modlitwą.

Te zaś słowa usłyszeli Parafianie od swojego proboszcza w czasie uroczystości poświęcenia kościoła: „Wdzięczność Bogu i ludziom możemy najpełniej okazać poprzez gorliwe uczęszczanie do nowego kościoła! Wypełniona wiernymi świątynia – nie tylko od wielkiego święta, ale na co dzień – niech będzie tego świadectwem. Jeśli bowiem mamy nowy kościół, to po to, aby z niego korzystać! Kamień węgielny ze Świętej Góry Kalwarii w Jerozolimie, na który spoglądamy wchodząc i wychodząc z kościoła, przypomina nam cenę, jaką zapłacił Jezus za nasze zbawienie. Obraz Najświętszego Serca zawieszony w kościele ukazuje nam prawdę o miłości miłosiernej Tego, który ofiarował się dla nas w krzyżowej męce. Ten Kamień i ten Obraz wołają o odpowiedź wiary wyrażonej w naszym życiu.”

Wezwanie to nieustannie domaga się wypełnienia…5

Ks. Stanisław Kowal – proboszcz

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.