Rok Pański 2016

W naszej parafii mieszka 780 osób. 

W Domu Parafialnym, w Błażowej, można spotkać się z panią psycholog – można skorzystać z rozmowy i porady w razie problemów dotyczących spraw rodzinnych, wychowania dzieci, problemów alkoholowych w rodzinie. Jest możliwość uzyskania pomocy w trudnych sprawach małżeńskich, zwykle są to problemy alkoholowe. 

W sobotę 30 stycznia obchodzimy wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza – proboszcza Błażowej i naszego proboszcza. Po mszy św. jest ucałowanie Jego relikwii i modlitwa z prośbą o opiekę nad parafią.

26 lutego rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne, prowadzi je ks. Wiesław Szczygieł, pochodzący z Kąkolówki. Rekolekcje są poświęcone nabożeństwu do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie rekolekcji zostaje złożona ofiara na potrzeby Domu Rekolekcyjnego w Lipniku, gdzie posługuje ks. Wiesław. Na zakończenie rekolekcji jest nabożeństwo powierzenia Rodzin i Parafii Najświętszemu Sercu Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi.

Nasi ministranci – uczniowie gimnazjum – zdobyli I miejsce w turnieju piłki nożnej w naszym dekanacie. 

Przebywał w naszej parafii o. Marek Bakierzyński – kapucyn. Pracuje w Rosji w Woroneżu, 500 km na południe od Moskwy. Otrzymał od nas dar – kielich mszalny z pateną, dwie puszki na komunikanty oraz monstrancję. 

W poniedziałek 14 marca odbył się występ teatru Jaruga – teatr cieni ze Straszydla. Było to widowisko zatytułowane „Misterium Pasioniss” według tekstów polskich poetów. Przed występem odmówiliśmy Koronkę.

17 kwietnia odbył się w Kąkolówce pogrzeb śp. Marka Ząbka. Uczestniczyło w nim wielu parafian, pomógł naszej wiosce i parafii w wielu sprawach urzędowych, gdy składaliśmy wnioski o unijne dofinansowanie. 

24 kwietnia. Zostaje ogłoszona nominacja ks. biskupa Adama Szala na ordynariusza archidiecezji przemyskiej. Uroczysty ingres Księdza Arcybiskupa Adama ma miejsce w sobotę 21 maja. 

Początkiem maja w naszej parafii przebywali uczestnicy „Złaziska” – jest to wiosenna wędrówka członków KSM z diecezji rzeszowskiej. Nocowali w naszej szkole, uczestniczyli we mszy św., razem ze zgromadzonymi parafianami śpiewali później piosenki religijne. Dziękuję paniom i szkole, które uczestniczyły w przyjęciu wędrowców z KSM.

Zostały zakupione krzesła do salki spotkań nad zakrystią, odnowione są także figurki używane w czasie procesji. Zamontowano nowe drzwi do zakrystii i do magazynków pod chórem oraz drzwi zewnętrzne z zakrystii – ocieplane i z zakrystii do korytarza. Wzór na drzwiach – wykorzystuje zarys okien w kościele, duże i dwa mniejsze wewnątrz. Podobna dekoracja jest na głównych drzwiach kościoła, od wewnątrz. 

Od połowy czerwca przebywa w parafii ojciec prof. Wojciech Kowal OMI z Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie – mój brat, spędza wśród nas swoje wakacje. 

W sobotę 16 lipca ur. MB Szkaplerznej – odpust parafialny w Kąkolówce. Jest to dzień jubileuszu pięćdziesięciolecia konsekracji kościoła i 50 – lecia święceń kapłańskich księdza Kazimierza Batora. Uroczystościom przewodniczy ksiądz biskup Marek Mendyk z Legnicy, Jego Mama pochodzi z Kąkolówki.

Końcem lipca odbywają się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży – brak uczestników z Lecki. 

W czerwcu trwają przygotowania malowania ścian kościoła, jest wybrany kolor i rodzaj farby. Trzeba przygotować rusztowanie. Na czas malowania przeniesiemy się do starego kościoła. Początkiem zaś sierpnia nasi parafianie wykonali malowanie kościoła, są to – Bogdan Wójcik, Wiesław, Marek i Stanisław Kuś. W pracach pomocniczych uczestniczyli także inni parafianie.

W sobotę 3 września wyrusza pielgrzymka do Starej Wsi, uczestniczą kandydaci do Bierzmowania, ich Rodziców i inni parafianie. Intencją modlitwy jest dziękczynienie za nowy kościół. W Białce jest nas prawie 50 osób – ale tylko kilkanaście z parafii. Pozostali to osoby pochodzące z Lecki i z innych miejscowości. 

W niedzielę 18 września nasi Strażacy obchodzą 70 rocznicę powstania jednostki. W czasie uroczystej mszy św. dziękuję im za wielką pomoc okazywaną w czasie budowy kościoła oraz uczestnictwo w uroczystościach parafialnych. 

W poniedziałek 19 września w naszym kościele ks. biskup Mateusz Ustrzycki, odprawia mszę św. zapraszam na tę mszę wszystkich parafian – w tym tygodniu obchodzi także imieniny. 

W obu tych uroczystościach bierze udział niezbyt dużo parafian, chyba nie mają, za co dziękować – Strażakom i ks. Biskupowi. 

W ostatnią niedzielę października jest liczenie osób uczestniczących we mszy św. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest nas mniej o 100 osób.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.