Rok Pański 2017

W niedzielę 8 stycznia odbył się koncert chóru z Lubeni. Śpiewali tradycyjne kolędy i pastorałki. 

W poniedziałek 30 stycznia przypadło wspomnienie liturgiczne bł. ks. Bronisława Markiewicza – proboszcza Błażowej. Po mszy św. wierni ucałowali relikwie i uczestniczyli w modlitwie za przyczyną naszego świętego proboszcza.

W połowie lutego jest już postawiona w kościele część ławek. W 2014 roku, w czasie pielgrzymki do Leżajska i Jarosławia, rozpoczęły się prace nad wykonaniem ławek – czyli: zastanawianie się nad wyglądem i ich wygodą. Było poszukanie człowieka, który zaproponuje projekt pasujący dla wyglądu „naszego kościoła”. Okazał się nim pan Janusz Posiak z Urzejowic. Wybraliśmy uproszczoną wersję tego projektu. Inni proponowali ławki wykonane dla innych kościołów, o „standardowym” wyglądzie. Po wybraniu projektu nastąpiło uzgadnianie szczegółów wyglądu, szukanie wykonawcy. Tak zeszły dwa lata, przed rokiem rozpoczęły się prace w stolarni pana Jamroza z Białki przy współpracy pana Maciołka z Futomy. Są zamówione także ławki boczne i dla ministrantów. Zostały powieszone stylowe lampy nad wejściami do kościoła i są wykonane barierki przy schodach. 

W piątek przed 2 Niedzielą Wielkiego Postu rozpoczynają się Rekolekcje Parafialne – głosi nauki ksiądz Rafał Przędzik z Rzeszowa, notariusz w Kurii Rzeszowskiej. 

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 28 maja. W tym dniu modlitwa wspólnoty parafialnej nad kandydatami do przyjęcia Sakrament Bierzmowania wraz z odnowieniem przyrzeczeń abstynenckich. Kandydaci otrzymują Krzyże, a Sakrament ten przyjmują w poniedziałek w Błażowej. 

W piątek 23 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – odpust parafialny – suma przewodniczy nasz rodak ks. Leszek Dopart, dotychczas wikariusz w Błażowej, od sierpnia proboszcz w Olszanach. W czasie procesji posługują nasi Strażacy a świecą Róże męskie. 

W niedzielę, 23 lipca, jest obecny nasz rodak O. Sebastian Chmiel – misjonarz z Czadu. Niedzielna składka mszalna jest przeznaczona na pomoc misjonarzom w Czadzie. O. Sebastian po mszach poświęca pojazdy. Jest wtedy zbierana ofiara do puszek – pomoc w zakupie samochodów dla misjonarzy – jeden grosz za jeden kilometr. 

W sobotę 2 września pielgrzymka do Starej Wsi, są zaproszeni kandydaci do Bierzmowania, ich Rodzice oraz wszyscy parafianie. To nasze dziękczynienie za nowy kościół. Idziemy w sobotę pieszo do Białki i dołączamy się do pielgrzymów z Tyczyna. W pielgrzymce uczestniczy ponad 60 osób. 

7 października. W modlitwie „Różaniec do granic” w Krościenku k. Ustrzyk uczestniczy dekanat błażowski – z Lecki bierze udział w tej modlitwie 9 osób. W tym dniu modlimy się w naszym kościele odmawiając wszystkie części Różańca. 

1 października przybywa do naszej parafii brat Andrzej Rup, z warszawskiego domu OO Oblatów Maryi Niepokalanej. Po mszach św. proponuje nabycie kalendarzy misyjnych, książek i czasopisma „Misyjne Drogi”. Wiele osób nabywa także misyjne różance składając ofiary na potrzeby misji. 

Rekolekcje dla małżeństw w Błażowej – piątek 20 październik od 17.00 do niedzieli 22 po południu. Są to rekolekcje systemem „oazowym” – w szkole, w kościele tylko msza św. mimo zachęt jedna osoba z Lecki, uczestniczy w jednym dniu rekolekcji.

Uroczystość Rocznicy Poświecenia Kościoła 29 października. Pamiętamy o modlitwie dziękczynnej. Za wszystkich zaangażowanych w budowę nowego kościoła. Z naszej parafii i innych pomagających w różny sposób.

W naszej parafii zamieszkał kleryk z Rzeszowskiego Seminarium z IV roku Szymon Kłak. Jego rodzice zakupili dom w naszej wiosce. Witam ich serdecznie i proszę o modlitwę w intencji kleryka – rodaka. 

We ur. Wszystkich Świętych procesja żałobna na cmentarz. Ofiara do puszek zbierana na cmentarzu i koło kościoła, to dar jałmużny za dusze w czyśćcu cierpiące. Pamiętajmy w modlitwach o proboszczu ks. Stanisławie Ryszu. Inni zmarli kapłani: o. Marian Spytkowski TJ, ks. Józef Grydyk, ks. Wojciech Bogdan, bracia zakonni: Józef Biśto TJ, Antoni Stec TJ, Siostry: Fidela Kuś OP, Ignacja Katarzyna Biśto, Donata Gruba – służebniczki. 

Ołtarz, ambona i chrzcielnica – poszukujemy projektantów. Było spotkanie z projektantem z Krakowa – Akademia Sztuk Plastycznych – nie podejmuje się pracy, bo nie ma ochoty dostosować się do naszych wymagań – obraz NSPJ, figury św. Józef, Sebastian Pelczara, bł. Ks. Markiewicza. Była rozmowa z panią z Krakowa, otrzymała materiały – plany i zdjęcia, na razie nie ma odpowiedzi. Dwie osoby z Rzeszowa:– miały się zjawić na rozmowę. Był pan z Rzeszowa – po rozmowie obiecał przedstawić swoje propozycje, akceptuje wykorzystanie elementów historii parafii. 

Zakończone są prace przy układaniu płytek z piaskowca na cokole wokół kościoła, na ścianach wejścia do piwnicy, zaś płytki gresowe na schodach do piwnicy. Płytki zostały impregnowane „Sarsilem”. 

I Niedziela Adwentu 3 grudnia. Dzisiaj imieniny ks. Franciszka Pelca, pamiętamy o Nim w naszych modlitwach. 

Pojawiła się w kościele nowa szopka, a w zakrystii są nowe meble. 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.